Jesteś tutaj
Home > Co dzisiaj naprawiłem > 9-3 II (YS3F) – Sterownik dmuchawy klimatyzacji

9-3 II (YS3F) – Sterownik dmuchawy klimatyzacji

Sterownik – rezystor / opornik, regulator, moduł – różne określenia jedno znaczenia. Wątek poruszy nazwijmy to “sterownikiem”, który reguluje pracę dmuchawy klimatyzacji (na zasadzie oporu podanego na pracę silnika, w zależności od ustawień użytkownika).  W sterowniki AC (Auto Clima), wyposażone są modele w wersji z Klimatronikiem. Jego budowa i zasada działania nie skrywają tajemnic, bo całym “mózgiem” sterującym jest raptem jedna podwójna dioda schottky’ego STPS1545 (20A/200V ) i tranzystor MOSFET ON5194.  O ile z dostępnością diody nie powinno być problemu, tyle mosfet może być już nie dostępny ze względu na zaprzestanie produkcji przez Philips NXP. Z małych researchów wynika, że można zastąpić go nawet lepszymi zamiennikami IRL2203, IRFZ48, IRL1404, BUK7608-55A. Dla wtajemniczonych noty techniczne tych elementów będą zamieszczone w oddzielnych linkach na końcu artykułu.

Znalazłem na portalu aukcyjnym tzw. “zestawy naprawcze”. Tylko czy warto wydać 30 -50 zł na raptem 3 elementy, których wartość jest kilkukrotnie mniejsza, kupując je osobno w sklepie elektronicznym ? To pytanie zostawiam czytelnikom.. Zaciekawił mnie skład takiego zestawu,bo oprócz w/w elementów był tam jeszcze rezystor SMD 0805 o wartości 22 Ohm. Zapewne chodzi o ten na zdjęciu poniżej:

Untitled-1

20160602_094958

Kiedy wymieniać

Sterownik klimatyzacji psuje się zazwyczaj nie bez powodu. Nie znam wszystkich przyczyn, ale jedną z wielu tez na temat ich zużycia jest ciecz i wilgoć dostająca się przez nieszczelności filtra kabiny. Przepalające się elementy mogą być też związane z niewydolnością samego silnika dmuchawy, gdy ta niekręci jak powinna. Silnik kręcący się z oporem powoduje nadmierne grzanie się tych elementów, które mimo chłodzenia bezpośrednio z radiatora obudowy sterownika nie dają sobie rady. W rezultacie możemy zobaczyć coś takiego (zdjęcie nie jest mojego autorstwa – źródło google.com):

ics

Oprócz spalonego tranzystora i diody  schottky’ego warto zwrócić uwagę na styki zasilania i trzy kondensatory 1000uF 35V. One zazwyczaj nie uszkodzają się, ale warto przy okazji zerknąć okiem,bo koszt ich wymiany jest sprawą groszową, a warto przy okazji rozmontowanego sterownika klimatyzacji o takie drobiazgi zadbać. Na zdjęciu poniżej przykład uszkodzonego kondensatora (zdjęcie nie jest mojego autorstwa – źródło google.com):

4752298200_1346323910

 

W przypadku mojego modułu, kondensatory są sprawne i niewybrzuszone. Profilaktycznie wymienię je ze względu na osad na nóżkach. Oprócz tego przeczyszczę styki wejścia zasilania

20160602_095120

20160602_095054

4 thoughts on “9-3 II (YS3F) – Sterownik dmuchawy klimatyzacji

  1. Szkoda ze jeszcze nie ma zdjęć i opisu w którą stronę wlutowac nowy tranzystor bo ludowa potrafię ale na tranzystorach się ie znam i gdybym miał zdjęcie z opisem to bym zrobił sam wymianę a tak jest problem.

  2. Cześć Kamil ! Tranzystory da się wlutować tylko w jednej pozycji, w takiej w której srebrna strona będzie przylegać do radiatora, który odprowadza ciepło z tranzystorów. Jeśli natomiast masz na myśli kondensatory, to najlepiej zapamiętać jak były zamontowane poprzednio – dodatkowo na płytce drukowanej powinien być nadruk z oznaczeniem polaryzacji plus i minus. Na kondensatorach też jest nadruk, która strona jest plusowa, a która minusowa. Następnym razem postaram się dokładniej opisać szczegóły. Dzięki za zostawienie komentarza ! : ) Pozdrawiam, Michał.

  3. Wlutowalem nowa diodę i tranzystor IRL2203, teraz nawiew działa cały czas, nawet po wyciągnięciu kluczyka, na max obrotach. Co mogło pójść nie tak?

  4. Wygląda na złą pracę tranzystora, który reguluje przepływ prądu albo jakieś zwarcie w obwodzie. Nie wiem w jakim stopniu wtajemnczenia jesteś z elektroniką, ale nawet najlepszym zdarzają się błędy.. Sprawdź więc jeszcze raz wszystkie luty, spoiny i prawidłowość wlutowania nowych komponentów. Czy tranzystor napewno OK (czasem w sklepie mają bałagan i można kupić niewłaściwy). Solucje potwierdzone kilkoma naprawami dmuchaw. Sprawdź ewentualnie (w WIS) czy nie masz jakiejś innej wersji lub Twoja dmuchawa jest zamiennikiem. Wówczas parametry mogą się różnić.

Dodaj komentarz

Top